Selfie sondy Curiosity na Marsie, panorama

Sonda Curiosity dnia 5 sierpnia 2015 r. w 1065 dniu swojej wędrówki na Marsie przy pomocy specjalnej kamery Mars Hand Lens Imager (MAHLI) wykonała sobie tzw. zdjęcie „selfie”.
Do wykonania tej panoramy zostało użyte 96 zdjęć, co dało rozdzielczość panoramy 18026 x 9013 czyli 162,5 Mega Pikseli. Jest to inna niż zwykle panorama, ponieważ kamera została ustawiona bardzo nisko nad ziemią w celu sprawdzenia stanu kół. Stan kół jest sprawdzany co pewien czas, widać że większość kół ma dość duże zużycie np. po prawej stronie sondy w jednym z kół jest wbity marsjański kamień.

Wykorzystane zdjęcia należą do NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pol. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych i zostały pobrane tylko w celu połączenia w panoramę.

Kliknij w obrazek albo w ten link aby pooglądać panoramę.

Małe planetki (litle panets) i zdjęcia poniżej powstały z wirtualnej panoramy:

Panoramę można również oglądać na komórkach, tabletach i komputerach marki Apple link
Panorama tym razem nie została zrealizowana przy pomocy specjalistycznej głowicy do panoram sferycznych Gobi firmy Buschman Panoramic.
Ale opis głowicy znajduje się na mojej stronie pod tym linkiem.

6 Comments:

  1. A co tam 🙂 Bardzo fajna panoramka wyszła!

  2. Niesamowite przeżycie, tak połazić sobie po Marsie, nie ruszając się z miejsca! Fantastyczna jakość, jeszcze trochę i można by policzyć ziarenka piasku! Super!

  3. Zastanawia mnie w jaki sposób zostało wykonane to zdjęcie tzn. Selfie tej sondy na cieniu podłoża widać jak masz z kamera czy jakiś kij 🙂 wychodzi z sondy.. A patrząc z perspektywy wykonanego juz zdjęcia za wprost jest sondy niema ani śladu żadnego masztu wysięgnika nic porostu jak by marsjanin sobie kucna i strzelił foto specjalnie dla NASA 🙂

  4. Kamera jest na specjalnym wysięgniku, niestety nie było go na zdjęciach przesłanych z marsa. Widać tylko fragment wystający, widoczny z naszej prawej strony.

  5. cudownie poczuć się przez chwilę na Marsie…łaaauuu…niesamowite uczucie…dzięki za tak solidna robotę

  6. niesamowite przez chwilę pobyć na Marsie…super robota,dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.