Z firmą Bushman Panoramic spotkaliśmy się już wcześniej, przy okazji testu dwóch specjalistycznych głowic do panoram sferycznych. Została przeze mnie omówiona głowica Kalahari test, oraz najnowsze „dziecko” firmy – GOBI, tutaj jest test głowicy.
Dzięki uprzejmości Pana Geralda Blondy, CEO w Bushman Panoramic mogłem przez krótką chwilę przetestować w praktyce możliwości statywu Amarula – bardzo lekkiego statywu z włókna węglowego.
Dane techniczne:
-
Materiał statywu: włókno węglowe,
-
Ilość sekcji: 5 sztuk,
-
Największa średnica rurek: 25 mm,
-
Najmniejsza średnica rurek: 13 mm,
-
Maksymalna wysokość: 1450 mm,
-
Wysokość po złożeniu: 370 mm,
-
Maksymalne obciążenie: 12 kg,
-
Opcja monopodu: Tak,
-
Waga: 0,950 kg.
Torba podróżnicza w którą jest zapakowany statyw jest zrobiony z specjalnego wodoodpornego materiału. Po otwarciu zamku ukazuje nam się ładnie złożony statyw. W środku znajdziemy też kieszonkę w której znajdziemy pasek na ramię, dwa klucze imbusowe i przejściówkę do połączenia jednej z nóg statywu i kolumny środkowej. Z tego połączenia zmontujemy dość okazały monopod.
Statyw złożony ma tylko 37 cm długości. To bardzo mało, praktycznie może zmieścić się do większości plecaków. Ale po rozłożeniu jego wielkość wzrasta do 145 cm. Jest to wysokość która starczy nam do fotografowania w większości przypadków. Przy wadze niespełna 1 kilograma (0,950 kg) są to parametry imponujące. Trzeba przyznać że statyw ten nie tylko będzie nam służył do zwykłego fotografowania. Po zamontowaniu na nim głowicy kulowej oraz głowicy do panoram sferycznych np. GOBI możliwości jego rosną. Ponadto przy tej konfiguracji wysokość całego statywu będzie jeszcze większa o ok 10 – 20 cm.
System blokady nóżek w statywie jest bardzo prosty. Zapadka która jest przy każdej z nóg musi zostać przez nas odciągnięta. Po przestawieniu nóg dociskamy ją z powrotem. Chodzi to dość płynnie i byłem zaskoczony że jest to bardzo proste i dobre rozwiązanie.
Obracając statyw do góry nogami i przekładając nóżki statywu o 180 st. z zamontowanym aparatem możemy robić zdjęcia makro przy samym podłożu, to duży plus.
Jak na statyw z tą wagą, zachowuje się on bardzo stabilnie. Nie ma tendencji do samowolnego wichrowania czy przechylania się. Dokręcanie nóżek chodzi z płynnym ale wyczuwalnym oporem. Gdy pogoda jest dość kapryśna (wiatr) możemy obciążyć statyw z aparatem. Producent pomyślał w tym przypadku i w dole środkowej kolumny zamontował haczyk który jest chowany na sprężynie, co jest bardzo wygodne bo nie musimy się o niego martwić. Inni producenci statywów mają różne rozwiązania, np. wkręcanie haczyka czy na stałe wystający. Rozwiązanie Bushman Panoramic jest bardzo praktyczne.
Odkręcając kolumnę środkową i jedną z nóg można zmontować (nie korzystając z żadnych dodatkowych kluczy) monopod. Operacja ta zajmie nam zaledwie paręnaście sekund.
Kolumna środkowa:
Jedna z nóg statywu przystosowana do monopodu:
Monopod ma wysokość 112 cm, dodając kolumnę środkową (33cm) uzyskamy wysokość 145 cm. Plusem jest to że odpada nam kupno dodatkowego monopodu, a więc jest to oszczędność.
Jak przystało na profesjonalny statyw, dwie nogi są pokryte miękką gąbką. Bardzo wygodnie jest trzymać statyw przez taki materiał, w szczególności w zimie. Statyw posiada 24 miesięczną międzynarodową gwarancję.
Podsumowując, bardzo dobrze wykonany statyw. Jest zgrabny, lekki i bardzo stabilny. Przez to że jego wielkość po złożeniu jest bardzo mała i można go schować do większości plecaków i torb podróżnych docenią to podróżnicy. Ale i noszenie go w rękach w terenie nie przysparza problemów. Producent położył wagę na niski ciężar i stabilność. Myślę że to mu się udało połączyć.
Zwiedzając uroki Roztocza wschodniego nawet nie odczułem noszonego ciężaru. Natrafiłem na opuszczoną i popadającą w ruinę cerkiew w Nowym Bruśnie.
Panoramy które powstały z użyciem statywu Amarula i głowicy Gobi:
[pano file=”http://tomaszmielnik.pl/pan/nowebrusno-amarula/index.html” preview=”http://tomaszmielnik.pl/pan/nowebrusno-amarula/slider1.jpg” button=”on”]
Firma Bushman Panoramic która specjalizuje się w produkcji sprzętu fotograficznego, wypuściła na rynek tyczkę do fotografowania z wysokości. Tyczka „Monopole” (wys.315cm) po połączeniu z statywem Amarula będzie miała wysokość 4,65m. Miejmy nadzieję że też będzie możliwość jej przetestowania 🙂